2012 yılının Teknoloji Ürünleri

Teknolojinin hızına yetişmek mümkün değil. Bir cihazı kullanmayı öğrenemeden diğeri tüketiciye sunuluyor. Bu sene teknoloji meraklıların ilgi gösterdiği 15 cihazı derledik.

Bir sene daha hızla gelip geçiyor, teknolojiye yetişmekse mümkün değil. Bu sene özellikle tablet bilgisayarlar ve 3 boyutlu görüntü teknolojisi ön planda. Kompakt fotoğraf makineleri, akıllı telefonlar, televizyonlar ve neredeyse 1 kg ağırlığındaki üstün teknoloji laptoplar göze çarpan diğer teknoloji ürünleriydi.

Sayısız markanın birçok cihazı tüketiciye sunduğu bir ortamda ‘en iyi teknoloji ürünler listesi’ yapmak oldukça zor. Çünkü kullanım amacına ve bütçeye göre sayısız liste yapmak mümkün. Ama yine de 2012 teknolojisi hakkında genel fikir vermesi adına bazı ürünleri hatırlamakta fayda var. İşte 2012 senesınde en çok ilgi çeken 15 teknoloji ürün…

nokia

1. iPad 

İlkinden daha ince, daha hafif ve daha hızlı olan iPad 2 bu seneın en çok ilgi gören teknoloji ürünlerinin başında geliyor. Onu özel yapan bir diğer önemli unsur ise iPad için geliştirilmiş uygulamaların zenginliği. AppStore’daki iPad uygulamalarının sayısı 140 bini geçti. Tablet bilgisayar teknolojisinde standartları belirleyen bir aygıt olarak iPad 2 bu seneın en favori teknoloji cihazlarından biri oldu.

 

2. Samsung Galaxy Tab

2012 teknoloji dünyasında tam bir tablet seneıydı desek abartmış sasenemayız. sene boyunca sayısız teknoloji şirketi tablet modellerini tanıttı. Çoğunlukla Android tabanlı işletim sistemine sahip olan bu tabletlerden en çok göze çarpanı Samsung Galaxy Tab oldu. Honeycomb işletim sistemiyle gelen Galaxy Tab, iPad’de olmayan Flash desteği ve 1280×800 LCD ekranı ile dikkatleri üzerine çekti.

 

3. Amazon Kindle

Bu cihazı popüler yapan en önemli sebep 199 USD’lik fiyatı. Fiyatının bu kadar düşük olması ise cihazın Amazon.com ürünlerinin satılabileceği bir platform olarak tasarlanması. Kimileri Amazon’un Kindle Fire’ı sırf bu nedenle zararına sattığını bile iddia ediyor. Tabii ki bu durumdan son kullanıcılar memnun. Tabletten beklentisi biraz e-kitap okumak, film izlemek ve internette gezinmek olan ve bunun için çok fazla para harcamak istemeyenler Kindle Fire’ı çok sevdi.

 

4. Asus Eee Pad Transformer

Android tabanlı, 10,1 ekran genişliğine ve 13 mm inceliğe sahip bu tableti ilginç kılan unsur opsiyonel dock ünitesi ile birlikte kullanıldığında tam donanımlı bir netbook’a dönüşmesi. 16 saate kadar çıkan pil ömrü ile de dikkatleri çeken Eee Pad Transformer farklı bir tablet deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıların tercihi oldu.

 

5. iPhone 5S

Bir önceki modeline göre 2 kat hızlı işlemciye, 7 kat hızlı grafiklere, 8 MP özellikli kameraya, 1080p HD video çekim özelliğine sahip olan iPhone 5S’i diğer akıllı telefonlardan farklı kılan en önemli özelliği ‘Siri’ adı verilen bir yapay zeka teknolojisine sahip olması. Siri kullanıcıların sesli komutlarına, sorularına ve isteklerine cevap verebiliyor. Deneme aşamasında İngilizce, Almanca ve Fransızca komutları anlayabilen Siri’nin dil seçenekleri çoğaldıkça cep telefonunu kullanım biçimimizin radikal biçimde değişeceğini söylemek mümkün.

 

6. Samsung Galaxy S II

AMOLED Plus ekranı, ince tasarımı, 8 MP kamerası ve çift işlemcisi ve Android işletim sistemi ile Samsung Galaxy SII bu seneın en iddialı akıllı telefonlarından.

 

 

7. Nokia Lumia

Apple ve Android telefonların yaygınlaşmasıyla zor günler geçiren Nokia, Lumia serisi ile tekrar eski günlerine dönmek istediğinin sinyallerini verdi. Windows Phone Mango 7.5 işletim sistemini kullanan bu telefon 710 ve 800 modelleri ile piyasaya çıktı.

 

8. Lytro Kamera

Lytro’nun bir fotoğraf makinesi olduğunu anlamak biraz zor. 240 gram ağırlığındaki bu sıra dışı cihazla fotoğraf çekerken önce kadrajın tamamı odaklama içerisine alınıyor. Daha sonra da özel bir yazılımla fotoğrafın istenilen bir noktasına netlik yapılabiliyor.

 

9. Sony NEXUS

Fotoğrafseverlerin bu sene en çok konuştukları ürünlerden biri Sony NEX serisiydi. Değiştirilebilir objektifli, kullanımı kolay ve kompakt olan bu kameralar tüketiciler tarafından beğenildi. 24.3 megapiksel görüntü kalitesine, Full HD video ve saniyede 10 kareye kadar yüksek hızlı fotoğraf çekim özelliklerine sahip.

 

10. MacBook Air

Yeni nesil Intel Core işlemciye, yüksek hızlı Thunderbolt teknolojisine ve flash depolama özelliğine sahip olan MacBook Air, bu seneın hem en çok ilgi gören hem de en hafif taşınabilir bilgisayarlarındandı.

 

11. Samsung 9 Serisi

Apple’ın MacBook Air serisine alternatif olarak geliştirilen Samsung 9 serisi bu seneın ilgi çeken Windows tabanlı laptoplarındandı. Sadece 1,3 kilogram ağırlığındaki bu laptop yaklaşık 20 saniyede sıfırdan açılma özelliğine sahip. Pil ömrü 7 saat.

 

12. LG Infinia 3D LED TV

3 boyutlu filmlerin izleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşılanması, teknoloji üreten firmaları 3D aygıtlara yöneltti. 480 Hz True Motion özelliğine sahip LG Infinia 3D Led TV serisi, bu aygıtlar arasında en çok dikkati çeken ürünlerdendi.

 

13. Sony HDR-TD 10E

Çift full HD özelliği ile 3D kayıt imkanı sağlayan bu video kamera ile ‘kişisel’ Avatar filminizi çekebilirsiniz. Bu ilginç kameranın 7.1 megapiksele kadar fotoğraf çekme özelliği de var.

 

14. Nintendo 3DS

Özel gözlüklere ihtiyaç duymadan 3 boyutlu oyun oynama imkanı sunan bu cihaz, 2012 seneının en popüler cihazlarından biriydi. 3 boyutlu fotoğraf çekme ve internete bağlantısı özellikleri ile Nintendo 3DS, kullanıcılara diğer mobil oyun cihazlarından farklı bir deneyim yaşattı.

 

15. Akıllı televizyonlar

Bu sene, Smart (Akıllı) TV adı verilen ve internet bağlantısı da olan televizyonlar çok yaygınlaştı. Bir cep telefonu gibi kullanılabilen bu ürün türünde Samsung Smart TV 8000 serisi en çok göze çarpanlardandı.

Related posts

Leave a Comment