iPhone Şarj Cihazıyla Hacklenmeyin

Şarj cihazıyla iPhone’unuz hack’lenebilir

Araştırmacılar, iPhone’u bir dakikadan kısa süre içerisinde hack’leyebilen bir şarj cihazı geliştirdi.

‘Tanımadığın insanlarla konuşma’ veya ‘içeceğin görebileceğin bir yerde dursun’ gibi uyarıların yanına bir yenisi ekleniyor: ‘Başkasının iPhone şarjını kullanma.’

Bilim insanları, geliştirdikleri özel üretim iPhone şarjlarıyla, telefonları kısa sürede hack’leyebildiklerini açıkladı.

ABD’nin Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları Billy Lau, Yeongjin Jang ve Chengyu Song, ‘Mactans’ adını verdikleri yeni cihazlarıyla iPhone’lara sızmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Üç araştırmacı, Temmuz ayında yapılacak ‘Bilgi İşlem Güvenlik Konferansı’nda tanıtacak. Yeni ürün “bir saldırganın yazılımını nasıl Apple ile aynı şekilde cihazın içine saklayabildiğini” gösterecek.

KÖTÜLERİN ELİNE GEÇERSE?
Telefonları şarj makineleriyle hack’leme teknolojisi, şimdilik sadece ‘iyi insanların’ elinde. ‘Mactans’ cihazını üreten araştırmacılar kimseyi hack’lemeye çalışmıyor; ‘sadece yapılabileceğini gösteriyor.’

Forbes’un haberine göre cihaz, küçük olduğu halde iPhone’un içerisine sığmayan, fakat şarj aleti veya kutusu içerisine rahatlıkla sığabilen ‘Beagle Board’ işlemcisini kullanıyor.

Araştırmacılar kısıtlı bir bütçeyle cihazı geliştirmiş olduklarını söylerken, ‘zamanı ve kaynakları olan kötü niyetli hacker’ların yapabilecekleri kötü amaçlı eylemlerden de endişe duyduklarını’ ifade etti.

Related posts

Leave a Comment