Biber gazı sıkan insansız hava aracı

iha

Polis kuvvetlerinin eylemlerde sıkça kullandığı biber gazının kullanımı yıllardır tartışıladursun, Güney Afrika merkezli Desert Wolf isimli bir şirket, biber gazı kapsülü fırlatan insansız hava aracı (İHA) üretti. Hedef gözetmeksizin atış yapan ve eylemlerde kullanıldığında insan hayatını hiçe sayan bu buluşu ilk sipariş eden ise bir maden şirketi oldu.

TUC sözcüsü Tim Noonan şöyle diyor: “Bu son derece rahatsız edici ve çirkin bir gelişme; inanıyoruz ki her mantıklı hükümet, bu gelişmiş muharebe teknolojisinin işçilere ve aslında yasal protesto ve gösterilere katılan halka karşı konuşlandırılmasını hemen durduracaktır.”

Noonan, hangi maden şirketinin sipariş verdiğini belirlemeye çalıştıklarını belirterek, “Dünya çapındaki maden sektörü sendikaları içinde bunu acilen gündeme getireceğiz” diye konuştu.

Desert Wolf şirketinin web sitesinde, sekiz pervaneli ‘oktokopter’ aracının, her biri saniyede 20 kurşun atabilen 4 adet ‘paintball’ namlusuna sahip olduğu belirtiliyor. Araca verilen isim ise Skunk. Aracın boya kapsülü ve plastik mermi fırlatma özelliğine de sahip olduğu belirtiliyor.

Related posts

Leave a Comment