iPad 3 İncelemesi

Apple merakla beklenen tablet sersinin son modeli olan iPad 3’ün tanıtım tarihini açıkladı. iPad 3 7 Mart 2012 tarihinde tanıtılacak. Apple, iPad ve iPad 2 ‘de kalite farkını çok net kullanıcılarına hissettirdi. Muhtemelen iPad 3’te çıtasını çok daha yukarıya çıkaracak. Doğal olarak iPad kullanıcıları iPad 3 yan Yeni iPad’in mevcut tablelerinden çok daha iyi ve farklı özelliklere sahip olmasını isteyecek. Ne kadar kemikleşmiş bir müşteri kitlesi de olsa Apple’ın ürettiği cihazlarda yenilik yapılmadığı sürece satışını artırması zor gibi görünüyor.

Uygun Fiyat

Aslında bu apple ürünleri kulalanan kullanmayan herkesi ilgilendiriyor. Eğer Apple iPad 3’te daha uygun ve alınabilir bir fiyat belirler ise satışlarını rahatlıkla kaylayabilir. Bir çok insanın almayı düşündüğünü ancak fiyatlarından dolayı almadığını ya da alamadığını görebiliyoruz. Apple’ın iPad 3’ü daha uygun bir fiyata satacağını düşünmüyorum ancak en azından eski fiyatlarda kalması satışına olumlu etki edecektir.

ipad3

 

Retina Ekran

Apple retina ekranları iPhone ve iPod touch’larda kullanılıyor. Retina ekranlardan tüm apple kullanıcıları çok memnun. Bu özellik apple ürünlerinin alınmasında büyük katkı sağlıyor. iPad 3’te retina ekranın olması ürün büyük artı kazandıracak. iPad ekranı kadar büyük bir retina ekranı iPad 3 alacakları şimdiden heyecanlandıracaktır. Muhtemelen Apple’ın düşüncesi ve stratejisi de retina ekranın tüm cihazlarında kullanılması yönünde.

 

ipad 3

 

Yüksek Depolama Kapasitesi

Apple iPad 2 için en fazla sunduğu 64 GB depolama alanını Yeni iPad için artırması gerekecek. Tableti yoğun ve işlevsel kullanan bir kullanıcı için 64 GB yeterli olmayabilir. Diğr tablet üreticileri yavaş yavaş daha yüksek depolama alanlı modellerini piyasaya sürmeye başladı. iPad 3 için 64 GB’dan daha yüksek bir depolama alanı sunan seçenekler kesinlikle olmalı.

 

 

Daha Hızlı İşlemci

Apple yeni iPad 3’ler için rakiplerinden geri kalmayarak çift çekirdekli bir işlemci ile satacak. Ancak Apple ‘da bu durumu biliyor ki çekirdeklerin çoğalmasının sonu çok ileride görünmüyor. Bu tür değişimler daha fazla güç tüketimine neden olacak. Kullanıcıların her yeni modelde beklentisi artacağı için bu modelde çift çekirdek sunduğunda bir sonraki modelde iPad kullanıcıları Dört çekirdekli bir işlemci isteyecekler. Çift çekirdekli işlemci kullananlar için daha iyi oyun ve daha iyi performans demek. Ancak bu durumun dedğim gibi güç tüketimi dezavantajı var. Apple optimum seviyeyi bularak en iyi konfigürasyonu çıkaracaktır.

 

 

Yep Yeni Tasarım

iPad 2 kullanan bir kişi aynı tasarımlı bir ürüne sadece hızı ve yeni özellikleri için bazen para harcamayı istemeyebiliyor. İnsanlar yeni aldıkları bir ürünü eline aldıklarında daha öncekinden farklı olmasını isterler. Apple tasarım konusunda zaten kendini kanıtlamış bir firma olarak iPad 3’ün görünümünü değiştirse fena olmazdı. Tabi bu durum çok zor zaten form olarak çok fazla değişikliğin yapılabilmesi zor olan tabletlerde yeni bir tasarım yaratmak oldukça güç. Ancak apple müşterilerininde o kadar para dökmesine değmesi gerekir.

 

 

4G Desteği

Bizde daha 3G bile doğru dürüst kullanılmıyor. Ülkemizde en iyi denilen gsm şirketlerinin dahi 3G kapsama alanı yeterli seviyede değil. Ancak genel olarak konuşursak 4 G iPad 3 için olması gereken bir özellik. Günümüzde hız çok önemli hatta bazılarına göre herşey. iPad 2’deki eksiklerden biri olan 4G Hızlı bir bağlantı iPad 3’te olması gerekir.

 

 

 

Siri

Bilmeyenler için ne olduğunu söyleyelim. Siri Apple’ıın ses tanıma özelliğine sahip ve apple cihazlarına sesiniz ile her türlü işlemi yaptırabileceğiniz bir yazılım. Apple iPhone’da bu yazılımı kullanıyor. Siri iPhone kullanıcıları için çok şlevsel bir yazılım. Apple iPad 3 için Siri ile birlikte geleceği hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

Batarya Ömrü

Tüm mobil cihazlarda hemen hemen herkesin yapmayı sevmediği şarj etme işi umarım bir gün tamamen ortadan kalkar. Ancak şimdilik mecburen her cihazımızı şarj etmek zorundayız. Firmalar şarj etme işlerimizi azaltmak için daha uzun ömürlü bataryaları cihazlarında kullanıyorlar. Apple bu konuda en iyi firmalardan biri. iPad 3 içinde umarız daha iyi bir batarya ile çalışma süresini uzatır.

 

 

Daha Küçük Bir Model

Rahmetli Steve Jobs mevcut olan iPad’lerin en kullanışlı ve ergonomik boyutlarda olduğunu, diğer 7 inc gibi modellerin çok fazla tutunamayacağını ve bir süre sonra yok olacağını söylerdi. Apple bu nedenle iPad’leri başka boyutlarda üretmedi. Ancak bu konuda hata yaptığını sanırım diğer modellerin satış başarısını görünce anlamışlardır. Daha küçük boyutlu tabletlerde Samsung Galaxy Tab oldukça popüler. Apple’ın bu duruma çok fazla seyirci kalmayacağı kesin. Bu sene daha küçük boyutlu bir iPad görebiliriz.

Related posts

Leave a Comment