Parmak izi okuyan ilk dokunmatik ekran

Kullanıcıların kimliğini parmak izinden tanıyan dokunmatik ekran geliştirildi. Yeni teknoloji, ortak kullanılan bilgisayarlarda büyük işlem kolaylıkları sağlayacak.

Mobil cihazlar ile elektronik dünyasının sabit teknolojileri arasına giren ve hayatımızdaki yerini giderek artıran elektronik ekranlar, yakın gelecekte kullanıcılarını parmak izi taraması yaparak tanıyacak.

Almanya’nın Postdam kentindeki Hasso Plattner Enstitüsü’nden Christian Holz’un başını çektiği ekip, parmak izi taraması yapan ilk dokunmatik ekranı geliştirdi. Geliştirilen masa üstü dokunmatik ekrana Fiberio adı verildi.

NewScientist sitesine konuşan Holz, “Ekranlar parmak izini tarayamıyor ve parmak izi sensörleri görüntü sunamıyor… Biz her ikisini de yapan teknoloji geliştirdik” ifadesini kullandı.

Holz ve mezlektaşı Patrick Baudisch, geliştirdikleri teknolojide, dokunmatik ekranların önemli bir eksiğini kapatmayı amaçladı: Ekranlar ışık saçıyor ancak ışığı algılayamıyorlar. Bu nedenle, ekranın içine ayrı bir sensör yerleştirilmediği sürece ekranlar kullanıcıları parmak izi taramasıyla tespit edemiyor.

İLK DENEMELER BAŞARILI
Holz ve Baudisch, geliştirdikleri prototipte, düz bir yüzeye 3 milimetre uzunluğundakioptik fiberleri toplu bir şekilde yerleştirdi. Her bir fiber, camın altında yer alan görüntü projektöründen çıkan görünür ışığın ışınlarını saçıyor. Projektörün yanındaki bir diğer kaynaktan çıkan kızılötesi ışınlar ise parmak izinden yansıyor ve kızılötesi kamerada toplanıyor.

Alman araştırmacılar, ilk denemelerin cesaret verici ve başarı oranının ‘FBI standartlarında olduğunu’ belirtti. İkilinin şimdiki amacı, projektör gerektirmeyecek bir dokunmatik ekran geliştirmek.

Related posts

Leave a Comment