Arıtma çamurunu güneş kurutacak

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunu “solar” sistemle (güneş enerjisi) kurutacak yeni bir yatırıma hazırlanıyor.

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) sunulan “Havza Atıksu Arıtma Tesisi Çamurlarının Solar Kurutma Yöntemi ile Kurutulması” başlıklı proje kabul edildi. İZSU’nun hazırladığı projeye göre, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulacak “solar kurutma tesisi”, yılda 2 bin ton çamur kurutma kapasitesinde olacak ve yaklaşık 1000 metrekare alan üzerinde yer alacak. Bu sistem sayesinde Menderes’te bulunan Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan çamurlar kurutulmaya başlanacak. Ardından, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 24 atıksu arıtma tesisinden ilk etapta Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar, Bayındır ve Foça Atıksu Arıtma tesislerinde de aynı sistem kurularak uygulamaya alınacak. Sistemin devreye girmesiyle, bu tesislerden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne nakli yapılan yaklaşık 90 ton çamur yeni teknoloji ile kurutulmuş olacak. Böylece, yeni tesislerde günlük oluşacağı tahmin edilen yüzde 80 su içeriğindeki yaklaşık 180 ton çamur, en fazla yüzde 20 su içeriğinde yaklaşık 45 ton kurutulmuş çamur haline getirilerek çamur nakliyesinden yıllık 1 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlanacak.

Enerji tasarrufu

Ayrıca Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde faaliyet gösteren Çamur Çürütme Kurutma Tesisi’ne daha az çamur geleceğinden, bu tesiste kullanılacak enerjiden de önemli derecede tasarruf sağlanmış olacak. Solar Kurutma Teknolojisi ile kurutulan çamurun analiz sonuçlarına göre toprakta tarımsal amaçlı kullanımı ya da çimento sektörü gibi sektörlerde ek yakıt olarak kullanımı da mümkün olacak. Solar kurutma yöntemi ile elde edilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt kullanımını engelleyen nakliye tasarrufu, yıllık 1000 ton karbondioksitin atmosfere salınımının engellenmesi anlamına geliyor. Başka bir deyişle, solar çamur kurutma yöntemiyle yılda 1500 adet ağaç doğaya kazandırılmış olacak. Solar kurutma tesisinin işletmeye alınması ile birlikte, enerji kaynağı olarak doğrudan güneş enerjisi kullanılacak. Bu sayede, yüzde 20 kuru madde içeriğine sahip olan yıllık 2000 ton çamur kurutulacak ve bu miktardan yüzde 80 kuru madde içeren 500 ton kurutulmuş çamur elde edilecek. ? İZMİR, (DHA)

ŞİMDİKİ DURUM

Mevcut durumda, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan günlük yaklaşık 5.5 ton çamur, 15 ton kapasiteli nakliye araçları vasıtasıyla yılda yaklaşık 135 kamyon seferi yapılarak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılıyor. Bu da her bir nakliye için, 140 kilometre yol kat edilmesi ve yıllık 5 bin 600 litre mazot tüketilmesi anlamına geliyor. Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne çamur nakliyesinin sona ermesiyle, 2 yılda atmosfere salınımı engellenecek olan karbondioksit emisyonlarının karşılığı olan enerji ile dünya çevresini 1 kez dolaşmak mümkün olacak. Projede uygulanacak yöntemle, endüstriyel tip kurutuculara kıyasla; buharlaştırılacak her bir ton su için yıllık 1 milyon 470 bin kilowatt elektrik enerjisi tasarruf edilecek.

Related posts

Leave a Comment