Almanyada Eğitim

3 ile 6 yaş arasındaki çocukların okul öncesi eğitim almalarının isteğe bağlı olduğu Almanya’nın bazı kentlerinde 3 yaştan küçük olan çocuklar için hizmet veren kreşler de bulunmaktadır. Almanyada eğitim sistemi gereği eyaletler kendi okul sistemlerinden sorumludur ve her düzeydeki okulların yapıları, kayıt hakkı prosedürleri ile sınav yönetmelikleri farklı düzenlemeler halindedir.

2002 yılında yapılan ve 15 yaş grubundaki gençlerin becerilerini sınayan bir araştırma Almanya’da huzursuzluk yaratmıştır. Ülkenin uluslar arası karşılaştırmalardaki seviyesinin ortalamanın altında olduğunu gösteren bu araştırmadan sonra Almanyada eğitim sisteminde bazı değişiklikler yapılmıştır. Almanya’daki devlet okullarında ücretsiz eğitim verilir ve çocuklar için 9 yıllık zorunlu eğitim söz konusudur. Normalde çocuklar 6 yaşında okula alınır ve ilkokul eğitimi 4 yıl sürer. Bunun ardından anne-babalar sınıf öğretmenleriyle, çocuklarının hangi eğitim kurumuna devam etmesinin doğru olacağı yolunda görüşmeler yaparlar. İlkokul sonrasında farklı türde eğitim sunan ortaöğretim kurumları ise Hauptschule (Temel Okul), Realschule (Meslek Okulu) ve Gymnasium (Lise)’dur. 5.sınıftan 9. Sınıfa kadar olan süreçte Temel Okullarda zorunlu eğitim söz konusudur, öğrencileri mesleki eğitime hazırlayan 10. sınıf ise gönüllü olarak okunur. 5-10. sınıfları kapsayan Meslek Okulu mezuniyette Mittlere Reife (Orta Olgunluk) olarak adlandırılan bir diploma verir. Derinlemesine genel bilgi vermeye dayalı bir eğitimin sunulduğu Gymnasium öğrencileri yüksek öğrenime veya Abitur sınavına hazırlar. Abitur Almanya’da eğitim çerçevesinde alınacak en yüksek düzeydeki lise diplomasıdır; eyalete göre değişmek üzere 12 ya da 13 yıllık bir eğitimin ve son sınıfa gelindiğinde yapılan 5 ayrı merkezi sınavın sonrasında alınabilir.

Alman okullarının birçoğunda öğrencilere bilgisayar dersleri ile modern ve süratli erişim olanağı sunulmaktadır. Almanyada Üniversite harçları ücretleri eyalet eyalet değişmesine rağmen ücretsizdir veya senelik en fazla 1200 euro civarındadır. Alman okullarında ders uygulamaları sırasında resmi çerçevenin pek dışına çıkılmaz, serbest etkinlik uygulamaları da fazla değildir. Almanyada kalarak ögrenmenin daha faydali olacagina kanaat getiren ögrenciler islemleri baslatmak ve Almanyada egitim alabilmek icin kurslara bas vurmaktadirlar. Ancak en azından üniversitelerin ücretsiz olması Almanyada eğitim almayı yeterince cazip hale getirmektedir.

Related posts

Leave a Comment