Bir sosyal medya devi daha kapanabilir

Twitter’ın mahkeme karari ile ulaşıma kapatılmasının hemen peşinden gözler bir başka sosyal medya devi Youtube’a çevrildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Youtube’a yazı gönderdi. Ses kayıtları soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Youtube’a yazı yazarak bilinen ses kayıtlarının yüklendiği IP adreslerinin gönderilmesini istedi. Anımsanacağı üzere, Twitter’ın kapatılmasında mahkeme düzmece hesapların kapatılması istikametinde karar almıştı, ancak TİB kökten kapatma yolunu seçenek etti.

YOUTUBE’DAN CEVAP GELMEDİ 
Al Jazeera’nin haberine göre, Bilişim Suçları Tahkikat Bürosu, ses kayıtlarının bazılarının Hindistan ve Fransa’dan yüklendiği saptadı ancak, tam olarak nereden yüklendiğinin tespiti için IP adresine ihtiyaç duyuluyor. Youtube ise daha başsavcılığın talebine cevap vermedi. Youtube, sadece fihrist suçlarda IP adreslerini savcılarla paylaşıyor. Bu suçlar ise şu şekilde sıralanıyor: “İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve ikazcı madde kullanımını kolaylaştırma, sıhhat için tehlikeli madde temini, fuhuş, kumar oynanması için yer ve olanak sağlama.”

IP ADRESLERİ 90 GÜN SAKLANIYOR 

Dijital mahremiyet ve ifade özgürlüğü gibi konuların Silikon Vadisi’ndeki en büyük müdafaa edicilerinden Google’ın şirketi olan Youtube, IP adreslerini sadece 90 gün süresince gizliyor. 90 günü aşkın olaylarda ise “kayıt bulunamadı” şeklinde cevap gönderiyor. Türkiye’de ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), trafik kayıtlarını 5 sene süresince muhafaza ediyor.

Related posts

Leave a Comment