Fare Hareketlerini Neden izlicek Facebook

Facebook ‘fare hareketlerinizi’ izleyecek
Dünyanın en büyük sosya ağı Facebook’un, kullanıcılarının site içindeki hareketlerini takip eden yeni bir teknoloji geliştirdiği öne sürüldü. Yeni teknoloji, kullanıcıların fare imlecini dahi izliyor.

1.150 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, paylaşılan bilgilerden çok daha fazlasını bilmek istiyor.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, küçük bir deney grubuyla testler yapan Facebook, kullanıcıların fare imleci hareketleri dahil her hareketini izlemeyi amaçlıyor.

Gazeteye izah yapan Facebook çözümleme şefi Ken Rudin’e göre, yeni yöntemle ele geçirilecek data, reklam muhtevanını güçlendirmek ve ürün geliştirmek gibi bir hayli alanda kullanılabilir.

Rudin, fare imleci hareketlerinin izlenmesiyle, reklamlar için sayfadaki en ideal yerlerin belirlenebileceğini belirtti. Yeni yöntem bu arada Facebook kullanıcılarının haber akışını akıllı telefonlarından ne kadar sık izlediklerini de gösterecek.

MALİ TABLO İZAH ETTİ
WSJ, Facebook’un yeni veri toplama sistemini kullanıp kullanmayacağına ‘birkaç ay içinde karar vereceğini’ belirtti.

Şirket, üçüncü mali dönem verilerine göre reklam gelirlerini yüzde 60 artırarak 1.8 milyar dolara çıkardı. En son mali dönemde 2.03 milyar dolar gelir elde eden Facebook’un karı ise 425 milyon dolar oldu.

Related posts

Leave a Comment