Gmail 10 yaşında

gmail

Teknoloji dünyasının en yaygın fiyatsız e-posta uygulamalarından olan Gmail, 10. senesini kutluyor.

 Öncelikle 1 Nisan 2004 seneninde kullanıma sunulan servis önceleri çağrıyla kullanılabiliyordu.

Arama motoru devi Google’ın 1 Nisan 2004 seneninde kullanıma sunduğu fiyatsız e-posta servisi Gmail10. yaşını kutluyor. İlk kullanıma sunulduğu senelerde yalnızca bir başka kullanıcının çağrısı ile sahip olunabilen servis, 2007 seneye kadar bu şekilde kullanıldı.

Son zamanlarda her kullanıcıya 15 GİGABYTE fiyatsız depolama alanı sunan Gmail’de daha fazla alan için ek ödeme seçenekleri bulunuyor. E-postalara 25 MB’a kadar dosya ekleme olanağı sunan servisin ilk görsel tasarımı 2003 seneninde Kevin Fox tafrından yapılmıştı.

Servisin arkasındaki isim ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li bilgisayar yazılımcısı Paul Buchheit. Gmail’i geliştien ekibin başındaki isim olan Paul Buchheit, bu arada AdsSense hizmetinin prototiplerini de geliştiren kişi olarak biliniyor.

Google’ın bir hayli servisiyle uyum içinde çalışan Gmail, bu arada mobil aletlerde kullanılanAndroid işletim sistemi için ihtiyaç duyulan olan bir hizmet. Bu uyumluluk ve gereklilik Gmail’in bir hayli kullanıcı tarafından seçenek edilmesine neden oluyor.

Related posts

Leave a Comment