Mahkemeden flaş twitter kararı

Ankara İdare Mahkemesi, twitter’a ulaşımın engellenmesine değin TİB’in yönetimsel kararının yürütmesini durdurdu. Başbakan Yardımcısı Arınç, karara uyacaklarını söyledi.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, twitter’a ulaşımının engellenmesine ait Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın işleminin yürütmesini durdurdu. TİB’in bu karara itiraz hakkı bulunuyor.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Twitter için toplandı Ankara 15. İdare Mahkemesi, Twitter’a ulaşımın engellemesiyle alakalı yürütmeyi durdurma kararı verdi. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU da şu an değerlendirme toplantısı yapılıyor.

ARINÇ: KARARA UYARIZ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuyla alakalı yaptığı izahta, “Mahkeme kararlarına uyarız, Twitter hakkındaki karar gerçekse ve gerekçesi yazılmışsa TİB’in yapacağı işlem bellidir” diye konuştu.

TWİTTER AÇILIR MI?
Twitter’ın kapatılmasının hemen peşinden Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Basın mensupları Cemiyeti ve İstanbul Barosu, TİB’in yasak kararınının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesine müracaat etmişti. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdiği için TİB’in, twitter’a ulaşım yasağını kaldırması gerekiyor. İdare, mahkeme kararına uyarak yasağı hemen kaldırabilir. Ancak TİB itiraz hakkını kullanarak, itirazına ait kararı da bekleyebilir.

GÖZLER YÜKSEK MAHKEMEDE

 Twitter yasağının hemen peşinden Ankara Üniversitesi’nden bir öğretim azası Anayasa Mahkemesi’ne ferdi müracaatta bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi, twitter’a ulaşımın engellenmesiyle alakalı müracaatı gündemine aldı ve yağılan müzakereler nihayetinde şu karar çıktı..

Anayasa Mahkemesi, Twitter yasağına yapılan itiraza ilişkin idare mahkemesi karar aldığı için bir karar alınmasına gerek duymadı

Related posts

Leave a Comment