Youtube’un Kapanma Sebebi Açıklandı

youtube

Twitter ve Youtube’un kapanmasına konusunda kararlar, geçtiğimiz günlerde seçim kadar konuşulan konulardan oldu.

Kafaları karıştıran konulardan biriyse, Twitter için açık mahkeme kararları varken; ne Youtube açılmaya çalışıldığında, ne de Ulaşım Engelleme Kararlarının Gösterimi Sorgulama Ekranı üstünde bir mahkeme kararı görünüyordu.

Genel olarak kanı, bu kararın sebebinin Youtube’de dönen ses kayıtları olduğu istikametindeydi. Bilhassa üst düzey devlet, MİT ve askeri yöneticilere ait olduğu öne sürülen veSuriye konusunda dış güvenlik konularının geçtiği kayıt kuşkuları üstüne çekmişti, çünkü kayıtların illegal yollarla ele geçirildiği söyleniyordu. Tam da bu kayıdın yayınlandığı gün kapama işleminin başlaması, bu kuşkuları doğrular nitelikteydi.

Ancak TİB’in günler sonra yaptığı izah, başka bir sebebe işaret ediyor. EEKG’de de bulunabilen karar şu şekilde: “Bu Web sitesi (youtube.com) ile ilgili Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararına güvenerek ve 5651 sayılı yasanın 8. Madde 1/b bendi uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından SAVUNMA ÖNLEMİ uygulanmaktadır.”

“Ulaşımın engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi”ni tertip eden 8. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinin ise “25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı ATATÜRK Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Yasada yer alan suçlar” ile ilgili olduğu biliniyor.

Related posts

Leave a Comment