Doğal Ürünlerle Sağlıklı Bir Hayat Sizi Bekliyor

Son yıllarda dünyada meydana gelen iklimsel değişiklikler, basın yayın organlarında genişçe yer alan küresel ısınma haberleri gösteriyor ki dünyamız giderek kirleniyor ve gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakma ümitlerimizi kaybediyoruz.

Aslında her şey biz insanların elinde, fakat şahsi hırslarımız yüzünden bilinçli ya da bilinçsizce yaşadığımız çevreyi, ormanlarımızı, su kaynaklarımızı, diğer canlıları hızla ve sür’atle yok ediyoruz.

Birgün gelecek ve bu yaptıklarımızdan çok ama çok pişman olacağız. En azından hala biraz olsun vicdan sahibi olanlar için durum böyle cereyan edecek.

İşin aslı küresel ısınma, iklim değişimleri, çevresel kirlenme ve bozulmalar, artan karbondioksit oranı ve sera gazı etkisi çok da yeni gelişmeler değil dünya için. Bu olumsuzlukları tabiri caizse bağıra bağıra, ben geliyorum diyen felaket öncülerini çok önceleri gören gözler görebiliyordu.

Bugün geldiğimiz noktada birkaç sivil toplum örgütünün çevre çalışmaları ile bazı devletlerin olaya dikkat çekmeye çalışması dışında çok da yapılan bir şey yok…

Bir başka dikkat çekilmesi gereken konu ise beslenme koşullarımızdaki rahatlama ve bollaşmaya karşın besinlerdeki zararlı etkiler. Eski zamanlara nazaran gıda maddelerine daha kolay ulaşabiliyorken gıda maddelerinin ve besin kaynaklarının sağlıklı mı değil mi konusu uzun uzun üzerinde durulması gereken bir konu…

Yaz, kış farketmeksizin dört mevsim hemen hemen her türlü sebze ve meyve manav reyonlarında bulunabiliyor. Aslında en doğrusu mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmek ama alışkanlık mı desek bilgisizlik mi kış günü domates, patlıcan, salatalık, biber gibi sebzeleri tüketmeye devam edişimiz pek sağlıklı gözükmüyor.

Bu sebeple meyve ve sebzeleri en doğal haliyle ve taze taze tüketmeye özen göstermek gerekiyor. Bunun yanında salça, süt ürünleri, baklagiller, kışlık kuruluklar ve tarhana, erişte gibi gıdalar en doğal kaynağından satın alınmalı. İçerisine koruyucu ve katkı maddesi girmiş olan uzun ömürlü gıdalar yerine daha taze açık ürünler köy pazarlarından temin edilmeli.

Doğal köy Ürünleri, köy şartlarında geleneksel yöntemlerle yapıldığından daha sağlıklıdır. Maalesef gelişen sanayi ve teknoloji hayatımızı ve sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Marketten satın alınan uzun raf ömrü olan gıdalar özellikle de süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ciddi tehlikeler taşıyor. Uzun ömürlü gıdalar ile ilgili daha farklı bir makaleyi şu adresten inceleyebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam için Doğal Köy Ürünleri tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Related posts

Leave a Comment