Kobe Eti Nedir, Nasıl Servis Edilir?

 

Kobe Eti Nedir, Nasıl Servis Edilir?

Türkiye’de veya dünyada hiç fark etmez çoğu kişinin tercihi et yemekleri üzerinedir. Elbette ki vejetaryen yemeklerde tüketilir. Fakat özellikle toplum olarak hayvansal gıdaları daha çok tercih ederiz. Kısacası millet olarak eti severiz. Kültürlerden kaynaklı olarak Asya toplumları da et içerikli gıdaları tercih eder. Bu kapsamda kuşkusuz ki denemeniz gereken lezzetlerden biri de kobe etidir. Japonya’nın Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde edilen et, son derece güzel tada sahiptir. Ayrıca da kaynakları sınırsız olmasından dolayı dünyanın en pahalı biftekleri arasında yer almaktadır.

Japonya, Wagyu bölgesinde çok iyi et üretilmesinin nedeni hayvanların doğdukları andan itibaren serbest bırakılmasıdır. Asla bağlanmamasıdır. Serbest bir yaşantıya sahip olmalarına rağmen dingindirler. Çok fazla hareket etmemektedirler. Bunun yanı sıra etin lezzetli olmasının sebeplerinden biri de Wagyu bölgesindeki ot yapısı da bir o kadar iyi olmasıdır. Bu sayede hayvanların sindirim sistemleri güçlüdür ve sinir yapısı oldukça azdır. Biliyorsunuz ki hareket etmeyen hayvanlarda kas sistemi gelişmiyor. Bu yüzden de yenilen her şey yağa dönüşüyor. Bunun önlenebilmesi için hayvanlara her gün özel masaj uygulanıyor. Böylelikle yağlar etin içine nüfuz ediyor.

Kobe Eti Nedir?
Dünyanın en lezzetli ve pahalı ürünleri arasında yer alan kobe eti, Japonya’ya has bir biftektir. Wagyu bölgesinde yetiştirilen ve özel ilgi gösterilen hayvanlardan elde edilen et oldukça pahalıdır. 3 öğün yemek ile beslenen hayvanlara beslenmelerinden sonra masaj uygulanır. Aynı zamanda günlük yaklaşık olarak 20 litreye yakın arpa suyu içirilmektedir.

Kobe etinin şekli haritaya benzemektedir. Hayvanlar karanlık ve dar alanda genellikle 2,5 yıl boyunca beslenmektedir. Hareket etmeseler dahi, özel masaj yapıldığı için ince damar açılarak yağlanmanın önüne geçilmektedir. Bu yüzden de özel ilgi nedeni ile dünyanın en pahalı etleri arasında yerini alır. Japonya’da görülen şap hastalığı sebebi ile bu pahalı ürüne Amerika, ithalat yasağı koymuştur. Ağızda eriyen muhteşem tada sahip olan kobe etinin üretilmesi için hayvanların yemi arpanın dışında pirinç ve mısırdır. Etin lezzetli olmasının diğer bir nedeni ise hayvanlara şarap içirilmesidir. Müzik eşliğinde, özel masajların yapılmasıdır. Bu durum kobe etinin inanılmaz bir tada sahip olmasını sağlar.

Kobe Eti Nasıl Servis Edilir?

Güzel tada sahip olan kobe etinin servis edilmesinden önce pişirilmesinden bahsetmek istiyorum. Tabağına ciddi anlamda paralar ödendiği kobe etinin yetiştiriciliği kadar pişirmesinin de kuralları vardır. Bu kural oldukça ilginçtir. Et, yalnızca kadınlar tarafından pişirilmektedir. Bunun sebebi kadınların naifliğinin bu değerli bifteğe yumuşaklığını ve hassasiyetini katabilmeleridir. Bu düşünce yüzünden yemek masalarını süsleyen et, kadınlar tarafından pişirilerek, servis edilmektedir. Paratic dünyanın en pahalı yemek masalarını açıklamıştı. Bu masalarla bütün haline gelen et, inanılmaz bir görsel sunuma ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada yalnızca şuan için 3000 tane kobe eti elde etmeye yarayan ineklerin var olması ve sayısının sınırlı olması bifteğin pahalı olmasına en büyük nedendir. Ayrıca özel ilgi ile bakımının yapılması da etkendir. Anavatanı Japonya olmasına rağmen Wagyu sığırlarının yasalar ile korunmaması, Amerika’nın cins inekleri ile birleşimini oluşturdu. Angus ve hereford cinsi sığırlar ile çiftleştirilen inekler, Amerikan mutfağını süsleyen bir lezzet halini aldı. Bu türün pişirilmesi ve servis edilmesinde cinsiyet ayrımcılığı yoktur.

Sonuç olarak, Amerika ve Japonya’nın ünlü restoranlarında müşterilerin damak tatlarını şenlendiren, masaları süsleyen kobe eti en pahalı yiyecektir. Servisi de aynı şekilde süslüdür. Ülkemizde bu lezzeti porsiyonu 150 TL’ye tadabilirsiniz. Eşsiz sunumu ile harika bir lezzete sahip olan kobe etinin ağzınızda erimesini hissedebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment