Meme Büyütme Estetiği

Kalıtımsal veya hormonal nedenlerle oluşan meme gelişme geriliği ya da hamilelik, kilo verme sonrası oluşan meme küçülmesi durumu silikon protezle meme büyütme ameliyatı yapılarak düzeltilebilir. Her bayan güzel görünümlü memelere sahip olmak ister. Ancak bazı nedenlerle meme gelişimi yetersizliği sonucunda memeler normalden çok küçük gelişebilir ya da hiç oluşmayabilir. Bu durumun düzeltilmesi için en doğru ve kalıcı yöntem silikon meme protezi ile meme büyütme estetik ameliyatıdır.

Silikon meme protezi ile ilgili olarak halk arasında çok yanlış inanışlar mevcuttur. Öncelikle silikon meme protezinin kansere neden olmadığı çok büyük sayıda hasta içeren araştırmalarla saptanmış hatta Amerika’da kullanımına izin verilmiştir. Yakın bir zamana kadar Amerika’da su dolu protezlere izin veriliyordu. Zaten bu protezlerin de kılıfı yani dış tabakası yine silikon özeliğinde idi. Karşı çıkılan nokta, protezin içinde bulunan silikon jelin protez dışına akıp doku içine karıştığında yapacağı etkilerdi. Oysa günümüzde silikon jelin moleküler özellikleri çok geliştirilmiş cohesive gel özelliği kazandırılmıştır. Bu özellik silikon molekülleri arasında sağlanan çok daha güçlü çapraz bağlar sayesinde protez delinse bile silikon jelin dağılmasını önlemektedir. Ayrıca günümüzde silikon protezin kılıfı da çok daha sağlam ve dayanıklı hale getirilmiştir.

Bana hastalarımın ençok sorduğu sorular arasında meme büyütme için ameliyat dışında krem ya da ilaçların etkisidir. BU tip krem ya da ilaçların doğal ya da bitkisel kaynaklı oldukları iddia edilse de bunların içerdiği hormonlar ve diğer maddeler kanserojen olabilir, birçok yan etkileri ortaya çıkabilir. Ayrıca bu tip krem ya da ilaçlar meme üzerinde çok az bir büyüme sağlasa da ilaç bırakıldığı anda meme eski boyutuna inmektedir. Bu ilaçları ömür boyu almak münkün değildir. Ayrıca etkisi geçici ve çok az olduğundan paranızı boşuna harcamış olursunuz. Bu nedenle silikon protez dışında bir uygulama tavsiye etmiyorum.

Eğer yukardaki önerilerime güveniyorsanız yan menüden silikon protez ile meme büyütme ameliyatı ile ilgili ayrınıtılı sayfaları okuyunuz. Hastalarımın çoğu bu sayfaları okumamakta sadece başlıklarına bakmaktadır. Oysa kafanızdaki soruların neredeyse tüm yanıtlarını bu sayfalarda bulabilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı günümüzde artık çok güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Yine de ameliyatı yapacak doktorunuzun bu konuda tecrübeli olması sonucu direkt etkiler.

Meme büyütme ameliyatı estetik cerrahi nin gelişim süreci ile birlikte birçok aşamadan geçmiş ve günümüze gelmiştir. Bu ameliyatın başarısında şüphesiz teknoloji ile paralel olarak gelişen protezler de büyük rol oynamaktadır.

Ben meme büyütme ameliyatında protezi daha çok meme arkasına koymayı tercih ediyorum. Tabii bazı durumlarda endikasyonu varsa protezi kas arkasına koymak gerekebilir.

 

Meme Büyütme Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Silikon meme protezi kanser yapar mı.

Silikon meme protezinin kansere neden olmadığı, büyük sayıda hasta üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda belirleniştir.

2. Protez ameliyatı emzirmeye engel olurmu.

Genellikle süt kanaları hiç kesilmez ya da çok az bir kısmı kesilir. Bu nedenle silikon protez ameliyatı emzirmeye engel olmaz. Ancak bilinmesi gereken, göğüs dokusu hiç olmayan ya da çok küçük olana bir bayanda gebelik durumunda zaten büyük olasılıkla süt gelmeyecektir.

3.  Meme büyütme ameliyatı sonucunda doğal bir görünüm sağlanır mı.

Doğal görünüm büyük ölçüde kullanılacak tekniğe bir miktar da hastanın göğüs derisinin esnekliğine bağlıdır. Deri esnekliği yeterli ise daha doğal bir sonuç alıncaktır. Burada nemli olan diğer konu, hastanın mevcut göğüs derisinin alabileceği protez büyüklüğünün fazla zorlanmamasıdır. Zorla alabileceğinden büyük bir protez konması daha suni bir görünüme neden olabilir.

4. Sarkma olan meme protez ile dikleşir mi.

Burada önemli konu, sarkma derecesidir. Sarkma çok az ise meme hacmini dolduracak büyüklükte bir protez ile sarkma tamamen düzelebilir. Ancak sarkma daha fazla ise protezle birlikte mem dikleştirme ameliyatını yapmak gerekebilir.

5. Ameliyat sonrası devre sıkıntılı mıdır.

Özellikle kas arkasına protez konduğunda, kas dokusu da kesildiği için kol hareketleri daha uzun süre kısıtlanacak, ağrılar biraz daha uzun sürecektir. Kas önüne kondu ise, birkaç gün içinde ağrılar kesilir. Bunun için ağrı kesici ilaç kullanılır.

6. Silikon protezle meme nekadar büyür?

Bu sonuçta konulan protezin hacmi ile direkt ilgilidir. Eğer göğüs derisi daha esnek ise daha büyük bir protez konulabilir. Doğum yapmamaış çok kilo alıp vermememiş bir bayanda göğüs derisi daha gergin olur ve konulacak protez hacmi daha küçüktür. Ancak mutlaka çok büyük göğüsler isteniyorsa doku genişletme yöntemi ile önce göğüs derisinin büyütlmesi gerekir. Bu işlem, göğüs bölgesine yerleştirilen silikon balonun 6-9 ayda yavaş yavaş serum ile şişirilmesine dayanır. Balon şişirilirken, üzerindeki deriyi de esneterek büyütür.
Süre sonunda balon çıkarılıp silikon protez yerleştirilir.

Related posts

Leave a Comment