Yemek Tariflerinde Kullanılan Ölçü Birimleri

 

Yemek pasta börek hazırlarken kullanılan malzemenin ölçüleri çok önemlidir. Ancak doğru oranlarda konulan malzemeler ile oluşturulan yiyecekler, tat olarak istenen lezzeti yakalar. Birçok bayan, arkadaşlarından tarif aldığında veya interneti açıp baktığında; bir bardak, bir fincan ya da bir kaşık gibi ölçüler görmektedir. Oysa her mutfaktaki bardağın, fincanın ve kaşığın ebatları farklıdır. Yanlış kullanılan ölçüler; yemek, pasta, böreğin tuzunun, şekerinin farklı olmasına ve beğenilerek alınan tarifin tamamen farklı olmasına yol açacaktır. Bu sebeple her hangi bir tarif alırken; sıvılarda, mil, katılarda ise gram olarak almakta fayda vardır.

Yemek programlarında veya yemek sitelerinde, yurtdışından dahil olan bayanlarda tarif vermektedir. Yurtdışında kullanılan ürünlerin gramajı tamamen farklıdır. Örneğin; bir paket pudra şekeri denir. Oysa ülkemizde kullanılan pudra şekerlerinin gramajı bile farklıdır. Kaldı ki tamamen farklı bir ülkede üretilen pudra şekerinin gramajının, ülkemizdeki ile aynı olması beklenemez.

Genel Olarak Ölçü Birimleri

Yemek yaparken çok sık kullandığımız ölçü birimleri, sıvılarda genellikle aynıdır. Örneğin bir bardak su ve bir bardak süt yaklaşık 250 ml gelir. Oysa kıvamı biraz daha yoğun olan sıvı yağ farklıdır. Bir bardak sıvı yağ 225 ml gelir, yine kıvam olarak benzerlik gösteren zeytinyağı da 225 ml gelir. Bu oranları her dakika akılda tutmak zordur. Bu sebeple yaklaşık değerlerini bilmek, akışkanlık ve yoğunluğu hesaba katılarak, tahmin yürütmek için yeterlidir.

Katı ölçülere gelince; bir su bardağı un 125 gr, bir su bardağı pudra şekeri de 125 gr gelir. Oysa bir su bardağı toz şeker, 250 gr gelmektedir. Buradan çıkan sonuç; gıda ne kadar toz olursa gramajı düşecek, ne kadar pütürlü olursa gramajı artacaktır. Her zaman ölçü listesi yanında bulunmayanlar için fikir oluşturan bu karşılaştırma, sağlık açısından ölçüleri azaltmak gerektiği durumlarda da işe yarar. Mutfakta ezbere, kaşık hesabı ile koyulan tuzun, bir kaşığının 20 gr geldiğinden kimsenin haber yoktur. Bir kaşık yani 20 gr tuz, bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarının çok üstündedir.

Tatlılarda Kullanılan Ölçü Birimlerinin Önemi

Ülkemizde evde yapılan ve hazır alınan tatlıların tüketimi oldukça fazladır. Kıvam olarak usta ellerde ayarı ölçüsüz yapılan tatlılar, ev ortamında yapılacaksa, ölçülerinin tam ve gram olarak alınması önemlidir. Sütlü tatlılar hafif bile olsa şeker oranı biraz kaçırıldığı zaman hem sağlığa zararlı hale gelecek hem de damakta istenen lezzeti bırakmayacaktır.

Hamur tatlılarında ise zaten un ve şeker yoğun kullanılır. Her iki malzeme de dikkatli tüketilmesi gereken malzemelerdir. Diyet yapanların ve şeker hastalarının minimum tüketmesi gereken unlu tatlılar, hangi diyet listesinde olursa olsun az da olsa yemek istenir. Verilen ölçülerin tam olması, bu tatlıları bilerek ve gerektiği kadar tüketmeyi sağlar. Oysa az miktarda bile fazla kaçırılan şeker ve un, sağlığı tamamen bozacak ve uzun tedaviler gerektirecektir. Bu sebeple tatlı gıdaların ölçüsü verilirken özellikle dikkat edilmeli ve oranlar göz kararı ve bardak; kaşıkla değil, gram ve ml olarak verilmelidir.

Poğaça ve Böreklerde Kullanılan Ölçü Birimlerinin Önemi

Her evde mutlaka tüketilen poğaça ve börekler, bayanların yaptığı günlerde de bol miktarda yenir. Oldukça lezzetli birçok malzeme kullanılarak; patatesli, çökelekli, kaşarlı, patlıcanlı, ıspanaklı yapılan börekler, çocuklarında severek yediği yiyeceklerdir. Lezzetini bozmadan, sağlık açısından gerektiği kadar tüketiminin önemli olduğu her bayan tarafından bilinir.

Özellikle şeker hastaları, tansiyon hastaları veya her hangi bir diyet uygulayanlar için özel hazırlanmış, kepekli undan ve az tuzlu poğaça, börek tarifleri vardır. Bardak ölçüsü, fincan ölçüsü veya kaşık ölçüsü ile alınan ölçüler, uygulanan diyet listelerini ve doktor önerilerini altüst eder. Yine gram ve ml olarak verilen ölçüler, izin verildiği kadar yendiği takdirde ani gelişen hastalıkların önüne geçer.

Related posts

Leave a Comment