Erzurum'daki Sağanak Yağış Sele Sebep Oldu

Erzurum'da dün başlayan sağanak yağış sele sebep oldu Gelen bilgilere göre araçlar suya gömüldü , iş makinası selde sürüklendi. Hasar gören iş makinesinin sel sularına kapıldığını gören vatandaşlar, cep telefonlarıyla o anları kaydetti

Erzurum'daki Sağanak Yağış Sele Sebep Oldu

Erzurum'da sel gerçekleşti. Çoruh Nehri'nin önemli kollarından biri olan Oltu Çayı'ndaki su seviyesi, bölgede iki gündür aralıklı etkili olan sağanağın zaman zaman şiddetini artırması sebebiyle yükseldi. Yanlarına yapılan duvarlar sayesinde çok fazla bir taşkınlık yaşanmadı ve selde can kaybı olmadı.

Vatandaşlardan Kadir Parlak AA'ya yaptığı açıklamada "İş makinesi sele kapıldı"dedi. İlçede ilaç almak için sokağa çıkan Mevlüt Altay da Oltu çayının debisi ve su yüksekliğinin çok yükseldiğini görünce şaşkınlık yaşadığını söyledi. Altay "Her yıl yağmur yağar taşkın olacakmış gibi olur ama bu yıl daha fazla yağmur yağdı" açıklamalarında bulundu.

 Birkaç gündür etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Oltu’da Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hibe seralara sel suları doldu, yaklaşık 40 bin dönüm ekili arazi zarar gördü. Olur Ormanağzı Köyü Merkez mahallesindeki köprüyü ise sel götürdü. Olur Belediye Başkanı Sıddık Demircan zarar gören mahalleleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.
Olur Yeşil Bağlar mahallesindeki çiftçiler, “Sulama arkının bendini iyi yapmadılar o yüzden ekili arazilerimiz sular altında kalıyor. Devletten yardım istiyoruz” şeklinde konuştular