George Floyd protestoları: Minneapolis'ta gösteriler Nasıl Başladı, Halk Neden Öfkeli?

George Floyd Gösterileri...

George Floyd protestoları: Minneapolis'ta gösteriler Nasıl Başladı, Halk Neden Öfkeli?
George Floyd protestoları: Minneapolis'ta gösteriler Nasıl Başladı, Halk Neden Öfkeli?

ABD'nin Minnesota eyaletinin en büyük kentlerinden Minneapolis'te siyahi Amerikalı George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken boğazına basılması sonucu hayatını kaybetmesi ırkçılık tartışmalarını tekrar gündeme getirdi. Floyd'un ölümü ırklar arası gerilimin de bir kez daha su yüzüne çıkmasına neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, olayın videosunu "Şoke edici" bulduğunu açıkladı ve soruşturma açılması talimatı verdi. Ancak protestoların büyümesinin ardından Trump'ın eylemcileri "Eşkıya" olarak nitelendirilmesi ve yağmalama olursa güvenlik güçleri tarafından ateş açılabileceğini söylemesi büyük tepki topladı. 

Pazartesi günü sahte parayla alışveriş yapmak istediği gerekçesiyle gözaltına alınmak istenen 46 yaşındaki George Floyd'u yere yatırıp boğazına diziyle bastıran polis memuru Derek Chauvin önce üç polisle görevden alındı, cuma günü de tutuklanıp cinayetle suçlandı.

Birçok kente yayılan protestoların başaladığı nokta olan Minneapolis'te olağanüstü hal ilan edildi. 

Gösteriler Nasıl Başladı?

Olayların başlangıcını pazartesi günü Minneapolis kentinde bir şarküterinin polise yaptığı bir ihbar oluşturuyor. Şarküteri çalışanları 46 yaşında ki George Floyd'un alışverişten sonra kasada ödeme yapmak için verdiği 20 doların sahte olduğunu farkedip, polise haber verdi. 

Olay yerine gelen polis George Floyd'u gözaltına almak istedi. Polisin gözaltı işlemi sırasında olaya tanık olan bir kişi, olayı baştan sona Facebok'tan canlı yayınladı. 

Ayrıca, başka görgü tanıklarınn da çektiği videolar olaydan kısa bir süre sonra sosyal medya da tepki topladı

Görüntülerde, 44 yaşında ki beyaz polis memuru  Derek Michael Chauvin'in kelepçe takarak yere yatırdı Floyd'un boğazına diziyle dakikalarca bastırdığı görülüyor.

Floyd'un bu esnada "Nefes alamıyorum"  dediği ancak Chauvin'in buna rağmen durumunu değiştirmediği de kameralara yansıdı.

Floyd bir süre sonra bilincini kaybetti ve kaldırıldığı hastahanede yaşamını yitirdi. 

Bu olaya ilişkin görüntülerin sosyal medya ve yerel basında yayımlanması büyük bir infiale yol açtı.

"İkiz Şehirler" olarak bilinen Minneapolis ve komşusu Saint Paul'da hafta başından bu yana protesto gösterileri düzenleniyor. 

Gösterilerde çok sayıda bina ateşe verilirken, bir polis karakolu da protestocuların baskınına uğradı. Bazı dükkanlar da yağmalandı. Güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu bir kişi yaşamını yitirdi. 

Olayların büyümesinin ardından Minneapolis'te olağanüstü hal ilan edilirken, eyalet yönetiminin çağrısı üzerine Ulusal Muhafız Birlikleri konuşlandırıldı. 

Olaylar Minneapolis ve Saint Paul ile sınır kalmadı ardından Chicago, Los Angeles ve Memphis başta olmak üzere ABD'nin birçok kentine de yayıldı.